Head jooksusõbrad!

Postitus: 09.01.2022

Head uut sportlikku aastat! Kuna on Tiigri aasta, mille märksõnadeks on värvikus, dünaamilisus, jõulisus, külgetõmbavas, kartmatus, siis soovitan võtta ette üks värvikas sportlik väljakutse ja dünaamiliselt liikuda selle täitmise suunas. 

Kaks kuud jooksutreeninguid on möödas, novembris treenisin üksinda ja aeglaselt liikudes, sealjuures 10% koormust tõstes. Detsembris treenisin mõne aja koos Tiidreku ja Kauriga. Nimelt ka nemad on Itenis Keenias treenimas ja meil on ühine eesmärk 15.ndal augustil edukalt esineda Euroopa meistrivõistlustel maratonis. Igaüks peab andma oma parima tulemuse ja kui see õnnestub kõigil kolmel, siis ole näha mis see meeskondlik lõppkoht on. Igal juhul head sünergiat on näha ja tunda nendel viimasel kahel kuul meeskonnas. Jõulude eel olin ka haige, kes ikka negatiivsest tahab enamat rääkida, vaid positiivne oli see, et sain Eestis lumes joosta ja Jõulumäe radadel suusakilomeetreid pea sada. Nüüdseks olen tagasi kõrgmäestikus, sisse elamas ja peagi Tiidreku ja Kauri treeningutega liitumas.

Jätkan eelmise blogi postituse poolelioleva poolmaratonide kirjeldamist. 2016 ndaks aastaks oli läbitud 12 poolmaratoni võistlust. Esimene poolmaraton 2016ndal aastal toimus mul Hiinas, Yangzhou linnas, kus selle aasta sügisel peaks toimuma poolmaratoni MM. Tolle aasta talv oli minu jaoks keeruline, kuna olin läbi põdenud korraliku gripi ja treenisin kogu talve kodumaal. Treeningul lõike joosta oli päris raske, nii et mingit üllatust tulemuses polnud (1.07,07), kuid samas ma pead norgu ka ei lasknud, kuna teadsin et olümpiani on veel julgelt aega. Järgmiseks lendasin Jaapani keskmäestiku paariks nädalaks, et siis võistelda Jaapanis Gifu poolmaratonil. Selle ajaga suurt imet juhtuda ei saa tulemuses, pigem isegi raskemal rajal võib olla keerulisem paremat tulemust saada. Gifus on mõned korralikud tõusud ja nendega ma jäin hätta ja tulemuseks oligi minu jaoks kehva 1.07,44. Juunis jooksin Pärnus võidupüha poolmaratoni treeningu eesmärgil 1.09,23, et saaks natukenegi kellegiga koos joosta. Juuli alguses Amsterdamis Euroopa meistrivõistlustel oli kavas poolmaraton, millest ma osa võtsin. Atmosfäär oli vägev ja sain sellest lisalaengut jooksu ajal. Aasia võistlus järgselt suutsin pisut paremaks ja värskemaks saada ning hea lõpu kiirenduse teha, ajaks määrati siis 1.06,00. Sügisel jooks Tallinna maratoni üritusel poolmaratoni ajaga 1.08,30. Eks olin räsitud olümpiast ja tollel jooksul kimbutas mind kõhuhäda. Tollel aastal jooksin poolmaratone kuna need olid üks osa olümpia ettevalmistusest, ega jahtinud rekordit, kuid samas kindlasti ootasin paremat tulemust kui paberil näha oli.

2017. aasta esimene poolmaraton märtsis Rooma-Ostias 1.05,21. Jaanuaris kimbutas mind ITB vigastus ja veebruaris sain uuesti kiiremini jooksma hakata. Kui võrrelda eelneva hooaja esimese poolmaratoni tulemust, siis polnud nagu väga vigagi. Järgmisena aprillis Jaapanis tuttavas kohas Gifus jooksin isiklikuks rekordiks 1.04,52, kuigi viimane poolteist kilomeetrit võib öelda, et sain kerge haamri. Jooksu esimene pool oli enesetunne jooksu ajal väga hea ja lootsin et suudan oma grupis jooksnud jaapanlastele kandu näidata viimasel kilomeetril, kuid lõputõus tõmbas jala täiesti täis. 

Järgmiseks poolmaratoniks viis Gifu jooks Götheborgi poolmaratoniks lootused kõrgele. Väga mõru tunne oli jooksu ajal, kui sinust naised ja kohalikud noored mööda jooksevad, tulemus 1.09,36. Selgelt oli näha, et olin vaimselt läbi põlenud, põhjus mitte tööasjades vaid mitmes asjaolus ja väheses puhkamises. Kuu hiljem, aga võitsin poolmaratoni EMV 1.07,53. Erilisi mälestusi jooksust pole, kuid kindlasti püüdsin pigem ennast säästa, kuna mõni päev hiljem pidin mäestikulaagri lendama. 2017 sügisel jooksin veel Tallinnas poolmaratoni ajaga 1.07,54. Kumm oli tühi nagu paljudel septembri alguse jooksudel, kuna alati on ju augusti esimeses pooles tiitlivõistluse maraton ja nii alates 2014, va 2019 kui Doha MM oli septembri lõpus ja 2020 kui teadupärast ei toimunud miskit erilist.

2018. aastal valmistusin tõsiselt poolmaratoni MMiks Valencias. Märtsikuus jooksingi isiklikus seal 1.03,45. Tegelikult tuli see tulemus väga raskelt, olin osaliselt ka maratoni ettevalmistuses, kuid aasta alguses tundsin treeningutel, et uus hingamine on toimunud. Too jooks sadas vihma, puhus kohati tugev tuul, paistis päike, ja oli mitu surnud punkti, kuid tahtejõud oli tugev, pressisin viimased 5km nii kuis jaksasin, et saaks ühe tuttava selja kätte ja saingi viimasel sirgel, mille jooksin silmad kinni :).

Juunis traditsiooniline Narva Energiajooks, mille raames ka poolmaratoni EMV, seekord siis Tiidreku järel hõbedal ajaga 1.06,18. Too jooks olin vaimselt läbi, kuna eelnevatel päevadel tegin olulise otsuse tööasjus. Nii, et kui lähete mõnele võistlusele, kus soovite head tulemust teha või kasvõi nautida, siis ärge päev varem peretülis olge, töölepingut lõpetage vmt. Järgmine poolmaraton oli treeningpaigas Itenis, Keenias. Kuna plaanis oli pikk jooks, siis tegin selle raames pooliku kaasa, enne siis ca 8km soojendus, ajaks 1.13,26. Keenia võistluste korraldus on aga selline, et ei kannata üldsegi kriitikat. Nagu nad ise ütlevad, on nad Euroopast sada aastat maas :). Jooks algas graafikust pea tund hiljem. Pool maad jooksime peamiselt allamäge ja siis 180 kraadi ja tagasi. Mõned jooksjad aga otsustasid ka varem tagasi keerata. Mõtlesin, siis keda nad petavad, ikka lõppude lõpuks iseennast sellega.

2019. aasta esimesel kuul jooksin poolmaratoni Marokos. Sellest jooksust sain ka tolle aegses blogitekstis kirjutatud. Tulemus polnud see, mis lootsin 1.05,24. Mõjutajateks oli korraldus, ilm ja mäestiku laagri väsimus. Järgmisena märtsis oli võimalus osaleda öisel poolmaratoni Bahreinis, võtsin sellest osa, et saada kogemust öiseks Doha MMiks. Tulemuseks pea sama tulemus nagu eelmisel poolmaratonil 1.05,29. Enne jooksu olin saanud külma lennukis, lisaks võõras toit ei toiminud hästi kõhus ja võistlusel polnud mingit feelingut kuna jooksime kiirteel. Ainult, et start ja finish oli uhke hotelli ees. Järgmisena Narva Energiajooksul jällegi hõbemedal Tiidreku järel ajaks aeglasem poolmaraton 1.13,50. Oli jube palav ilm, aga see selleks. Põhjus oli muus, kannakõõluste ülekoormus, mis tekib ei millegist muust kui ületreeningust. Enne jooksu hommikul Toilas läksin soojendust tegema, kannad olid nii valusad, et raske oli liikuma saada, kuid vähemalt sain nad liikuma enne võistlust. Selle võistluse järgselt tegime arstiga otsuse, et tuleb aeg maha võtta ja kannad korda saada. See õigustas end ära, kuna septembris Tallinnas poolmaratoni joostes oli kui uuestisündinu tunne. Suutsin üle pika aja jälle korraliku viimase kilomeetri aja joosta, ja häid mehi lõpuponnistuses võita, ajaks 1.04,53. 

2020. aasta veebruaris jooksin poolmaratoni Napolis. Treeningud olid sujunud hästi ja lootsin joosta rekordit. Ajaks, aga rekordist enam kui poolteist minutit aeglasem 1.05,23. Ega polnud mul kellegagi joosta, kuna musta mandri mehed panid 60 minuti graafikus plagama ja nii ma üksi seal punnisin. 

Pärast tegin analüüsi, et reisi valik ei olnud parim ja viimasel lõigu treeningul oleks pidanud kergemini võtma. Edasi mõjutas meid juba koroonast tingitud kinnine maailm. Sügisel sain siiski jala stardijoonele poolmaratoni MMil Poola Gdynias. Kuna septembris alustasin ka maratoni ettevalmistust, siis päris spetsiaalselt selleks võistluseks valmistumist ei toimunud, kuid siiski pika jooksud näiteks enne seda jooksu jätsime välja. Mäestikuefekt toimis väga hästi selle jooksu ajal, nii et esimesed kilomeetrid jooksin väga julgelt ja figureerisin meie grupi eesotsas poole maani. Viimasel ringil tundsin, et hakkab raskeks minema ja peab pingutama hakkama, et tempot hoida. Tehniline rada koos tõusude ja langustega ning raske viimane kilomeeter tõid siiski isikliku rekordi 1.03,03.

2021. aastal paraku ühtegi poolmaratoni minu nimekirja ei lisandunud. Arvatavasti aga 2022 kevadel Belgias.

Parim asi on kui suudad teiste vigadest õppida ja mitte neid korrata, loodan, et see lugemine aitab  sind paremateks poolmaratonideks. Ja enne kui joosta poolmaratoni võistlustel, tuleks kindlasti joosta 10 km ja kui oled jooksnud poolmaratoni, siis vähemalt korra või kaks võiks ikka ka maratoni joosta  .

Hea lugeja, kes sa oled jooksnud poolmaratoni, kuid pole julgenud mingil põhjusel maratoni joosta, siis julgustan sind pöörduma minu poole, et see maratoni unistus täide viia, rohkem infot siit.

Parimatega,

Romka