Tallinna maratonist ja mis edasi?

Postitus: 24.09.2023

Tallinna maraton, mis toimub traditsiooniliselt igal aastal septembri teisel nädalavahetusel, oli mulle juba viieteistkümnes. Esmakordselt juba 2001. aastal kui jooksin Sügisjooksul 10km 33.52. Seekord oli juba kolmas täispikk maraton minu jaoks, eelmine siis 2018, kui võitsin ja 2013. aastal kui jooksin oma elu teise maratoni. Tallinna maraton on Eesti osavõturohkeim rahvusvaheline spordisündmus, mis toob pea kakskümmend tuhat liikujat Tallinna tänavatele. Mis aastal, mis tulemuse jooksin ja pildigalerii leiab siis https://www.jooks.ee/et/tallinna-maraton/osalemised-tallinna-maratonil.

Minu ettevalmistus Tallinna maratoniks kujunes hästi, vältisin vigastusi. Kui juulis oli veel mitmekesine treening, siis augustist rõhk jooksmisele ja mõned ujumistreeningud. Kilometraaz oli 450km, millest üle aeroobse läve oli 11% mahust. Kui nüüd oma Polari süsteemist järgi vaatasin, siis on näha, et 80/20 reeglit, mida ma tavaliselt jälgin, suve jooksul kokku ei saanudki (keskmine 10%). Minu puhul, joostes maratoni siiski segareziimis (Polari kellal kollane), tähendab see et maratoni tunnetusega jookse oli vähem kui võiks. Segareziimis ja üle anaeroobse läve treeningud on ikka mugavustsoonist väljatulek, kuid seal on oht ka üle treenida või ülekoormusvigastus saada. Minu kaks pikka jooksu augustis olid aeroobses tsoonis (roheline värv Polari kellal), neist pikim 32km oli üheksateist päeva enne maratoni. Kui eelnevatel aastatel olin pikad jooksud viimase kolmandiku jooksnud segareziimis, siis seekord vältisin seda, kas siis väsimustunde või vigastusohu tõttu. Augustis võistlesin kolmel korral. Korra poolmaratonis Tallinna IM võistkonna arvestuses, mis oli hea treeningu eest ja ka sain tagasisidet hetke seisust. Kaks nädalat enne maratoni olin teine Ülemiste järve jooksul, ja sain kinnitust et vana hea kiirus on säilinud, kuid anaeroobne võimekus langenud, mis on täitsa normaalne kui vähem kiirustreeninguid tehtud. Muideks sel korral lisandus Järvejooksudele ka Paunküla veehoidla jooks, ning nelja etapi peale kogunes maratoni distants, mille mul õnnestus võita tulemusega 2.15,08.

Tallinna maratoni eel viibisin Tapa sõjäväe linnakus 2.09-6.09 reservväelaste õppekogunemisel. Minu üllatusena oli minu jaos ka vana hea kamraad Priit Aus, kellega nii mitmed treeninglaagrid koos läbitud. Ühel neist õppepäevade järgselt sai isegi Priiduga 40min jooks tehtud. Ajateenistuse läbisin 2002 aastal, peale seda pole mind kordagi õppe kogunemistele kutsutud. Seega antud Ussisõnade õppused Põhja maakaitseringkonnas oli peale 21 aastast vahe vajalik ja minu kohustus riigi ees. Õnneks sain enne maratoni mõned ööd korralikud ka väljamagatud. Neljapäev saabus Tallinna, maratoni legend minu hea tuttav jaapanlane Yuki Kawauchi, kelle käes on Guinessi rekord üle saja maratoni alla 2:20, uskumatu kuidas ta nii kiirelt taastub! Kord kui küsisin, mis on tema taastumise võti, siis vastus oli Jaapani vannid ja saun  Sama päeva õhtupoolikul jooksime koos 20km  rahulikus tempos (4.51min/km) ja viisin Yuki tema soovil Tallinna vanimasse sauna Kalamajas. Reedel puhkasin ja laupäev tegin koos Yukiga 12km soojendusjooksu, mille sisse jäi üks kiirem kilomeeter, mille läbisime natukene alla 3min/km. Yuki kohta leiab internetist palju huvitavat infot, alates treeningutest, kui ka detailsed maratoni tulemused wikipediast. Tema suurim võit pärineb 2018 aastast, kui võitis maailma vanima maratoni Bostonis. Maratoni hommikuks oli hea enesetunne, teades, et see on minu viimane nö profikarjääri maraton ja tänada fänne, toetajaid ja pereliikmeid selle kümne aastase maratoni teekonna eest tegi selle hommiku veelgi erilisemaks. Nagu maraton ikka, alguses on mõnus tunne, emotsiooni pealt tahaks kiireminigi alustada, kui oled eelnevalt paika pannud. Minu eesmärk oli läbida maraton 2:20ga, ehk kilomeeter ca 3.19min/km. Esimese 10km lõigu läbisin 32.29 (3.15min/km), järgnevad 10km ajad 33.47 + 33.19 + 34.49. Seega 2:20 graafikus püsisin pea 35nda kilomeetrini. Sealt edasi algab kõige raskem osa, tunned ära nõrgad ja väsinud kohad kehas. Lõpptulemus 2.22,16, hinne neli. Võib mingil määral pugeda sõjaväe varustuse kandmise taha eelneval nädalal, aga see polnud oluline, enda rekordit ega võitu ju taga ei ajanud. Nautisin stardimelu ja muidugi finišhi sirget, jooksu ajal oli palju tuttavaid, sõpru ja ka pereliikmed kaasa elamas, mis tegi neil hetkil jooksusammu kergemaks. TÄNAN teid kõiki kaasalemaise eest neil aastatel. Toetajaid, kes panid õla alla karjääri jooksul ja tiimi liikmeid, kes hoidis keha korras, kes vaimu värskena.

Peale maratoni käisin ka ise esmakordselt pea sada aastat tegutsevas Kalma saunas koos Yuki ja sõpradega. Näitasime Yukile, kuidas tuleb vihelda ja järgmisel hommikul olid lihased palju paremad  Enne Yuki ära lendu tegime 60min taastava jooksu, näidates talle meie pealinna ilusamat kohta Kadriorgu. Yuki sõnad meie pealinna ja maratoni osas olid ülivõrdes ja lubas kunagi perega siia tagasi tulla. Jooksu ajal ütlesin Yukile, et ootan tema raamatut „Yuki maratonid“, kus ka Tallinna maraton eraldi peatükina 

Septembri viimane nädal on Eestis spordinädal, mis on üleeuroopaline liikumiskampaania. Mul on au olla Spordinädala patroon, mis mina kui ka teised patroonid räägime liikumisest, motivatsioonist liikuda loe siit: https://spordinadal.ee/et/spordinadala-patroonid Spordinädalat alustasin Viimsi ja Peetri koolilaste Teatejooksu soojendusjooksu läbiviimisega ja andsin enda poolse panuse liikumisvõime kaotanud laste raviks. Tee seda ka sina helistades 900 7777 numbrile (7 eurot).  

Mis edasi? Ikka sportides, et terves kehas oleks terve vaim. Jooksmine on elustiiliks kujunenud ja jätkan oma maratoni teekonda, kuid rahulikumas rütmis. 5ndal novembril teen oma viimase koondise jooksu, 50km maailmameistrivõitlustel Indias, eesmärk alla 3h joosta. Kindlasti teen siin blogis ka sellest jooksust ülevaate ning püüan vähemalt kord kvartalis blogi täiendada.

15. aprillil 2024 jooksen maailma vanimal maratonil Bostonis, nii et püüame ka need kuus suuremat maratoni (Mayors) oma nimekirja saada mõne aja jooksul.

Kohtumisteni jooksuradadel ja head jätkuvat liikumisaastat, Terve_Eesti_Eest!

Parimatega,

Romka