Postitus: 29.05.2020
Viimasest blogipostitusest on tükk aega möödas, omajagu tähelepanu on hõivanud koiks ee, mis kogu maailma pahupidi pööras. Kui märtsis veel lootsime, et ehk aprilli lõpus või mais mõni linnajooks ikka toimub, siis nüüd vaatame juba sügise poole.
Jaanuari teisest poolest alates olen treenimas 2400m peal kõrgmäestikus. Veebruaris käisin korraks meretasapinnal ja võistlesin poolmaratonis. Olin siis veel toores, kuid see pingutus oli vajalik.
Järgnes kuuajane ettevalmistus maratoniks. Võib öelda, et saavutasin pea sama hea seisu nagu oli detsembris Valencias, selle vahega, et nüüd oli tervis korras ja maoprobleemid unustatud.
Aprillis olin väga motiveeritud ja treenisin hooga edasi, kuid kuu teises pooles võttis keha ise „vajaliku pausi“. Kuna Keenias kestab eriolukord kuni 6. juunini ja Nairobi rahvusvaheline lennujaam on seetõttu veel suletud, tuleb kõrgmäestikus edasi treenida ning ära kasutada siinset vahelduvat maastiku.
EuroAthletics õppeprogramm „Spordin puhtalt“
Mais läbisin ka EuroAthletics õppeprogrammi „Spordin puhtalt“. Värskendasin teadmisi puhta spordi, oluliste põhiväärtuste, heade otsuste langetamise ja dopinguvastaste reeglite kohta. Selle programmi võib läbida igaüks (uuri lisainfot irunclean.org lehelt). Eelmisest aastast alates peavad kohustuslikus korras selle läbima kõik Euroopa kergejõustiku liidu egiidi all olevate võistluste osalejad. Kuuldavasti on Eesti meedias vahepeal Alaver ja Co jälle kirgi kütnud. Ausalt öeldes, see teema väsitab pisut, kuid mõistan teema olulisust ning näen, et sellele pidev tähelepanu juhtimine aitab meil luua parem ja puhtam spordikultuur.
Uus nutikell Polar Vantage V
Veebruari lõpus sain endale uue Polari Vantage V nutikella, mille eest tänan Polar Mefo’t. Kella mudeliks Miks just see kell? Minu jaoks oli kõige olulisem südamelöögi varieeruvuse mõõtmise võimalus. Olen enne mõned korrad ühelt tuttavalt Šoti jooksjalt saanud mäestikus kasutamiseks firstbeat tehnoloogiat. HRV (Heart Rate Variability) ei ole sama, mis südamelöögi sageduse suurenemine või vähenemine. HRVd reguleerivad autonoomne närvisüsteem (ANS) ning selle sümpaatilised ja parasümpaatilised harud ning seda peetakse tavaliselt autonoomse närvisüsteemi aktiivsuse mitteinvasiivseks markeriks. Lisaks hingamisele mõjutavad HRVd treening, hormonaalsed reaktsioonid, ainevahetusprotsessid, kognitiivsed protsessid, stress ja taastumine. Kes soovib rohkem sellest lugeda siis link on siin: https://www.firstbeat.com/en/blog/what-is-heart-rate-variability-hrv/. See funktsioon annab mulle teada, kas mu kardiosüsteem on taastunud ning seeläbi saan paremini planeerida järgnevaid treeninguid.
Kasutan veel kahte olulist funktsiooni: Nightly Recharge, mis annab tagasisidet unekvaliteedi ning närvisüsteemi taastumise kohta ja orthostaatiline test (teen vähemalt neli korda nädalas). Vanast ajast teadsin, et kui lamades ja seistes mõõdetud südamelöökide vahe on 10-15 lööki, siis oled eelmisest trennist taastunud.
Olen oma uut kella mõnda aega juba kasutanud ja nüüdseks sellega väga heaks sõbraks saanud. Tegemist on väärt tööriistaga, mida julgen soovitaks nii võistlussportlastele, kui ka harrastajatele, kes tahavad oma keha seisukorraga paremini kursis olla. See tähtis mõlemale sihtgrupile, et saavutada paremaid tulemusi, vältides seejuures vigastusi ja ületreenimist (seda tahan ise kella abil vältida). Nii jääb rohkem spordirõõmu kõigile😊!
Mida tulevik toob?
Praegu tegelen aktiivselt oma nõrgemate külgedega: mäkkejooksud, venitusharjutused ja jõutreening, et võistlusettevalmistus-perioodil vigastusi vältida. Augustis tahan osa võtta Eesti Meistrivõistlustest ning mõningatest Linnajooksu etappidest. Samuti loodan, et oktoobris toimub Poolas poolmaratoni MM ning tänavune kõige olulisem võistlus oleks praeguste plaanide kohaselt 6. detsembril peetav Valencia maraton, kuhu olen juba ka kutse saanud.
Soovin teilegi toredat suvehooaja algust. Päevad on soojemad ja pikemad ning mis oleks veel mõnusam, kui veeta parima aeg aastast aktiivselt liigutades. Aga ärge unustage puhkust! See on vähemalt sama oluline kui trenn😊.
Teie Romka