Postitus: 28.06.2021

Head jooksusõbrad!

Hea meel oli üle pika aja jälle kodumaal olla ja jooksu radadel näha uusi nägusid, keda varem pole näinud.

Aprilli teisest poolest kuni juunini möödus üldist ettevalmistust tehes. Palju jõusaali, mäkke jookse, rahulikke pikemaid jookse ja lühemaid lõike. Kerge see aeg polnud, kuna peale maratoni oli raske keha taas käima saada.

Vahepalaks üks õnnelik õnnetus ka. Metsajooksult tulles otsustas lambakarjast üks oinas mind rünnata. Loom tabas reit põlvest veidi kõrgemalt, selle tagajärjel kukkusin sabakondi peale. Kui meil Eestis tuleb koertega ettevaatlik olla, siis Keenias pole vaja koeri karta, kuid nüüd tean teiste koduloomadega ettevaatlikum olla.

Kokku olin meretasapinnal kolm nädalat, sellest pool aega Eestis. Alustasin 5. juunil Inglismaal Birminghamist, kus võistlesin staadionil 10000m Euroopa karikavõistlustel. Lootsin joosta 29 minuti algusesse. Alustades kiirelt jooksin pool distantsist 14.17-ga ning lõpetasin teise poole enam kui minuti aeglasemini. Liiga suur tempolangus oli tingitud eelneva perioodi kuhjunud väsimusest, aga ka naelkingadest, mida esmakordselt kandsin peale eelmise aasta suve.

Tagant järele arvan, et oleks pidanud jooksma siiski tavalise jooksusussiga ja muidugi ka tagasihoidlikuma tempoga alustama. See jooks jättis oma jälje mitmeks nädalaks. Sääremarjad olid ülekoormuses, kuigi sai järgneval perioodil nendega vaeva nähtud ega erilist koormustki rakendatud. Une kvaliteet oli kehv ja seegi mängib paratamatult lõpuks suurt rolli nii taastumises kui ka üldises füüsilises vormis.

Järgmiseks esindasin Eesti koondist 19. juunil Rumeenias Cluj Napocis Euroopa meeskondlikel meistrivõistlustel 5000m distantsil. Koondist esindades soovin endast alati parima välja panna. See päev ei olnud see aga võimalik ning jäin 14.40-ga viimaseks. Eks see oli ka tõehetk, et vajutada pidurit ja korrigeerida treeningplaani. Mõni päev hiljem oli plaanis Rooma külje all ranniku ääres teha maratoni tunnetusega treening, kuid asendasime selle poolpika rahulikuma jooksuga. Sealt suundusin juba Keeniasse, Itenisse. Jääb kuu aega maratoni spetsiifilisi treeninguid ja edasi otse Jaapanisse, kus jääb 9 päeva kuuma ja niiskusega harjumiseks. Järgneva perioodi esmane eesmärk on leida hea treeningrütm läbi korraliku taastumise, kus uni on esmatähtis.

Samal ajal kui Eestis oli „põrgu kuumus“, valitses Rumeenias tavaline Eesti suveilm, nii et meil vedas. Küll aga ei „vedanud“ meil võistkonnaga esiliigasse püsima jääda. Arutati ka, kuhu need punktid jäid, kuid tuleb tõdeda, et kuigi mina ja Jekaterina Patjuk olime tolle võistluse kaks vanemat jooksjat, oli meie koondis noor. Mina muideks jooksin esmakordselt tollal teise nimega Euroopa karikavõistlustel 2001 aastal Riias, 800m. Seekord tegi 800m väga tubli jooksu Rasmus Kisel, joostes 1.48,51 ja tõugates sellega mind 800m kõigiaegade edetabeli esikümnest välja. Isikliku rekordi jooksis ka minu klubikaaslane, tõeline võitleja Ljeonid Latsepov, kellel on potentsiaali järgnevatel aastatel täiskasvanute tiitlivõistlustele pürgimiseks.

Üldiselt on kesk- ja pikamaajooksus „pink“ lühike. Kirjutasin selle võimalikest põhjustest ka ühes blogi tekstis, kuid kindlasti võiks seda teemat pikemalt käsitleda. Asjakohase märkuse tõi söögilauas juttu puhudes välja meie olümpiavõitja. Nimelt TV 10 Olümpiastardi 600m top 30 vanemate tüdrukute kõigiaegade edetabelist (keskmine aeg on ligi 1.42) on hiljem täiskasvanute eas suutnud samas tempos 800m läbida vaid kolm neiut! Ta kutsus treenereid üles arutlema, miks see nii on?! Muide 800m distantsil maksimaalse intensiivsusega pingutuse juures toimub 60% aeroobsel teel energia tootmine. Lisan ka Tartu Ülikooli e-kursuse viite https://sisu.ut.ee/jooksmine/vastupdavuse-energeetiline-baas. See tähendab, et väga oluline on vastupidavust ka nooremas eas järk järgult arendada. Lisatud artiklist saab lugeda täpsemalt vastupidavuse energeetilisest baasist, vastupidavuse arendamisest ja muud jooksutreeningust. Tegemist on arusaadavalt ja lühidalt kokkuvõetud e-kursusega, kus lõpuks on võimalik ka oma teadmisi testida.

Mul on hea meel, et Eestis on ettevõtjaid, kes mõistavad jooksja elu, seda eriti pandeemia perioodil ja on pannud minu ettevalmistusse õla alla. Suured tänud teile!!! Teeme koostöös ühe ilusa jooksu 8.08.2021 Sapporos.

Parim jooksuaeg on käes, soovin kõigile sportlikku suve!

Parimate tervitustega,

Romka